Lot Nedir ?

 

Lot Nedir?

Lot, genel olarak borsada kullanılan ve yaygın olan bir terimdir. Lot, borsada bir hisse senedini tanımlayan ifadedir. Genellikle borsada pay alma veya pay verme işlemi yapılırken 1 senet 1 Lot üzerinden hesaplanmaktadır. Bu kapsamda Lot için bir borsa birimi olarak kullanılıyor diyebiliriz. Bu birimin kullanılış amacı yapılan işlemlerde yatırımcıya kolaylık sağlamaktır. Borsada iverilen işlem emirleri 1 ve katları olacak şekilde işleme alınır. Aynı zamanda 1 Lot’un 1 TL nominal değere sahip hisse senedine eş değer olduğunu da bilmek gerekir.

Birçok alanda kullanılan bir birim sanal paralarda da mevcuttur. Bu birim sayesinde hisseler kendilerine has bir şekilde hesaplanır. Bu da hesapların karışıklık yaşamaması için ideal bir yoldur. Günümüzde borsa terimleri arasında bu birim sık sık kullanılmaktadır. Sanılanın aksine oldukça kolay anlaşılır bir kavram olan Lot hisse senedi piyasalarında yatırım yapmak amacında olan her yatırımcı tarafından bilinmesi gereken bir terimdir.

Lot Nasıl Kullanılır?

Lot kullanım alanı geniş olan bir birimdir. Hem borsada hem de sanal para platformlarında sık sık kullanılmaktadır. Özellikle senetlerin doğru hesaplanmasında kullanılan bu birim bizlere hızlı ve kolay bir hesaplama sağlar. Bunu şöyle açıklayabiliriz örneğin 1 lot değerinde bir birikimin mevcut ve bunu bozdurmak istiyorsunuz. Bozdurduğunuzda sahip olduğunuz para birimi kadar bir birim verilecektir. Yani 1 lot 100.000 lira ise bunu 1 lot olarak alabilirsiniz.

Bu sayede ne kadar birikime sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. Üstelik karşılığında ne kadar miktar alacağınızı da bilmiş oluyorsunuz. Aslında 1 lot tamamen kolaylık sağlama amacıyla kullanılmaktadır. Lot genellikle yatırımcıların sık sık başvurduğu bir yöntemdir.

Lot Türleri Nelerdir?

Lot kendi içerisinde farklı türlere ayrılır. Bunlar da işi daha da kolay hale getirmek için kullanılan birimlerdir diyebiliriz. Bu birimler 1 lota göre daha küçük birilerdir. Bunlardan ilki Mini Lot adı verilen türdür. Mini lot 0,1 lot yani 10.000 birimine denk bir lottur. Bir diğeri ise Mikro Lot adı verilen lottur. Mikro lot 00,1 yani 1000 birimle eş değerdir.

Bu birimler 1 lottan daha küçük işlem yapmak isteyen kullanıcılar için tasarlanmışlardır. Borsada sık sık kullanılan lotlar arasında yer almaktadırlar. Küçük birimler olduğu için çoğu uzman tarafından daha kazançlı ve daha kolay oldukları öne sürülmektedir. Ancak doğru kullanımda 1 lot hep daha avantajlı olabilmektedir.

Hisse senedi piyasalarında işlem yapmak isteyen yatırımcılar Lot gibi kavramları iyi öğrenmeden piyasada işlem yapmaya başlamamalıdır. Bu kavramlar hakkında bilgi almak isteyen yatırımcılar için aracı finans kurumlarının sunduğu eğitimlerden almalı ve piyasa hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olunmalıdır.